همیشه داشتن اطلاعات کامل راجع به یک محصول ما را در خرید هوشمندانه تر کمک می کند. یکی از اطلاعات مهم، فاکتورهای تاثیر گذار در کیفیت جنس مورد ما است. در کار خیاطی یکی از مهم ترین ابزار ها نخ می باشد. ما در این مطلب قصد داریم بطور اجمالی مهمترین عوامل در تعیین کیفیت نخ را به شما معرفی کنیم. نمره نخ: منظور از نمره نخ که غالبا بر روی بسته نخ درج می شود، ظرافت نخ می باشد. نحوه محسابه نمره نخ بر اساس وزن در واحد طول آن و یا طول در واحد وزن می باشد.حتما اعداد 40 – 60 – 30 – 200 و سایر اعداد را بر روی بسته بندی نخ یا برچسب آن دیده اید. فلذا بسیار حائز اهمیت است که هنگام خرید نخ به این عدد توجه کنید که نخ ظریف یا ضخیم مناسب کارتان (و مناسب چرخ خیاطی و یا چرخ خیاطی خانگی) را تهیه نمائید.
در واحد های تولیدی نخ ها را با نام هایی خاص می شناسند که در زیر می توانید آن ها را ملاحظه نمائید. دِنییر: معادل هر 9000 متر با وزن 9 گرم تتکس: هر 1000 متر با وزن 1 گرم متریک: اندازه متر بر اساس وزن یکنواختی نخ: یکی از عوامل مهم در انتخاب نخ یکنواختی نخ بوده که عدم دقت به این موضوع باعث پارگی نخ و یا شکستگی سوزن می شود. اهمیت این فاکتور به ویژه در نخ های پنبه ای شانه نشده بسیار قابل تامل است. یک راه حل ساده برای تشخیص یکنواختی نخ وجود دارد و آن این است که مقداری از نخ را روی یک کارت مقوایی مشکی ببنید(درصورتی که رنگ نخ روشن باشد) و به تعداد قسمت های گره دار، نازک و کلفت آن توجه نمائید. ثبات رنگ نخ و پارچه: یکی از مواردی که در خیاطی و گلدوزی به طور کلی حائز اهمیت است، ثبات رنگ نخ و پارچه است. پارچه و نخی که دارای ثبات کافی برای اینکار نباشند در اثر استفاده یا شستشو، از قسمت دوخته شده به اطراف رنگ پخش می شود و کار بی کیفیت به نظر خواهد رسید. برای اینکه ثبات رنگ نخ را تست کنید یک پارچه سفید و مرطوب گرم را انتخاب کرده و نخ را ازمیان آن بکشید. در این حالت نباید پارچه سفیر رنگی بشود.
همچنین برای بررسی ثبات رنگ پارچه می توانید یک پارچه سفید مرطوب گرم را بردارید. گوشه پارچه مورد انتخاب خود را در حالی که آن را کمی خیس کرده اید، دور انگشتتان بپیچید و محکم روی پارچه بکشید. اگر پارچه سفید رنگ پارچه شما را به خود بگیرد یعنی پارچه انتخابی شما رنگ پس می دهد. استحکام نخ: یکی از مواردی که بر روی راندمان و کیفیت کار نهایی بسیار تاثیر گذار است، استحکام نخ است. اگر نخ گلدوزی دارای استحکام کافی نباشد باعث می شود تعداد دفعات پارگی نخ بیشتر شده و از خروجی کار کم شود. برای اینکه کیفیت و استحکام نخ را بررسی کنید می توانید حدود 1 متر از نخ را بیرون بکشید و آن را بین دو دست قرار داده و آن را بکشید. در این حالت نخ نباید به راحتی پاره شود. سعی کنید این آزمایش را چند بار تکرار کنید تا از استحکام نخ مطمان شوید. تاب نخ: یکی از ویژگی هایی که در انتخاب نخ بسیار مهم است تاب نخ است. زیرا اگر تاب نخ بسیار زیاد باشد سبب نخ پارگی و شکستن سوزن می شود و از آن طرف اگر تاب نخ کم باشد باعث پارگی نخ خواهد شد. از همین رو سعی نمایید نخی را انتخاب کنید که تاب متعادلی داشته باشد. برای بررسی تاب نخ قطعه 1 متری از نخ را جدا کرده و دو سر آن را گرفته و بهم نزدیک نمائید. اگر قسمت آویخته شده به هم پیچید نخ دارای تاب زیادی است. معایب سیگارت و قرقره: سیگارت و یا قرقره های خیلی پر: حتما شما نیز تجربه داشته اید که در حین کار با این نوع قرقره ها نخ شما از روی قرقره ریزش می کند و باعث کاهش سرعت کار می شود. از همین رو بهتر است که مقدار نخ اضافی را روی قرقره خالی دیگری بپیچید. برخی از قرقره هایی که سطح داخلی آن گیر دارد و یا نامنظم است، عمل دور زدن را بصورت کامل نمی تواند انجام دهد. برای رفع این مورد می توانید با یک سمباده لوله شده داخل قرقره تان را کاملا صاف و صیقلی نمود. برخی از سیگارت ها نیز هستند که بر اثر فشار مقوای آن فرو رفته و حالت تنگ و بستگی پیدا کرده است؛ برای رفع این موارد می توان با فرو کردن یک مداد یا خودکار این ایراد را برطرف نمود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ را به عدد انگلیسی وارد کنید: *