رفع عیب چرخ خیاطی در محل کار
با انجام چند کار بسیار ساده، شما هم میتوانید عیبهای اولیه چرخ خیاطی خود را در محل کار برطرف نمایید.

نکته اساسی در هر چرخ خیاطی :

سوزن چرخ خیاطی مانند قلب آن می ماند. بنابراین هر عیبی در چرخ خیاطی ممکن است به سوزن آن برگردد. برای اینکه همواره چرخ خیاطی سالمی داشته باشید، همواره از سوزنهای مرغوب استفاده نمایید. بعلت تنوع سوزن ها بهترین راه برای خرید سوزن مرغوب، خرید آن از یک فروشگاه معتبر چرخ خیاطی است. سوزن های چرخ خیاطی موجود در خرازی ها اکثرا نا مرغوب بوده و موجب خرابی چرخ خیاطی می گردند. بنابراین اگر میبینید چرخ خیاطی شما بدرستی کار نمیکند، در اولین گام سوزن آنرا تعویض نمایید.
نکته دوم: علت اصلی گیر کردن چرخ خیاطی ، جمع شدن نخ درون کمپلیت آن است.
برای پیشگیری از این حالت، هنگام کار کردن با چرخ خیاطی حتما توجه داشته باشید که
1. نحوه نخ کشی چرخ خیاطی را بدرستی انجام دهید و همواره دقت داشته باشید که نخ باید محکم از مسیر ها رد شود تا بین دیسک ها و در مسیر مناسب قرارگیرد. علت اصلی زیر ریختن یا دوخت نامناسب چرخ خیاطی ها، عبور نامناسب نخ از بین پولکهای درجه تنطیم نخ است.
2. درجه کشش نخ را نسبت به نوع پارچه تنظیم نمایید. (برای پارچه های نازک، حریر و ژرسه و پارچه های کشی، به سمتت شماره های کمتر و برای پارچه های ضخیم به سمت شماره های بیشتر)
3. هرگز توپی چرخ خیاطی را برعکس نچرخانید زیرا این عمل باعث جمع شدن نخ درکمپلت و درنهایت گیرکردن چرخ خیاطی می‌شود.
توپی به سمت خودمان چرخانده می شود.
4. هرگز بدون اینکه ماکو (جای ماسوره) را صحیح در جای خود قرار دهید، با چرخ خیاطی کار نکنید.
5. هرگز هنگامی که پایه کاربر بالا است یا اینکه پارچه زیر چرخ خیاطی نیست، با چرخ خیاطی کار ننماید.
6. از نخ های قدیمی، فاسد و گره دار، در دوخت استفاده نکنید. گاهی نخ های خرازی ها درون مغازه فاسد شده اند و استحکام کافی ندارند.
نکته ی شماره 3: مشکل رایج که عموما برای افراد پیش می آید، پاره شدن نخ است! در برخی موارد، ممکن است حالت های زیر رخ داده باشد:
1. یکی از رایج ترین مورد، استفاده از سوزن و نخ نامرغوب است.
2. سفت بودن کشش نخ بالا نسبت به نوع پارچه می باشد.
3. گاهی اوقات نیز، اشتباه در نخ کشی چرخ خیاطی (ممکن است نخ جایی در مسیر گیر میکند. به جایی که نخ پاره میشود، دقت نمایید.)، موجب پاره شدن نخ می شود.
در غیر این موارد ممکن است چرخ خیاطی از تنظیم خارج شده باشد که باید به نمایندگی های مجاز تعمیرات چرخ خیاطی یا بخش فنی صنعت کوک ماهان مراجعه فرمایید.
نکته ی شماره 4: جهت جمع شدن نخ زیر پارچه (به اصطلاح زیر ریختن چرخ خیاطی )، چه کاری باید انجام داد
1. هنگامی که نخ زیر پارچه جمع میشود، مربوط به شل بودن درجه کشش نخ است و باید چند شماره آنرا بالا برد.
2. در برخی موارد بین پولک های درجه تنظیم نخ، تکه نخ گیر میکند و موجب می گردد که این درجه نتواند به خوبی عمل کند. در این حالت شرکت صنعت کوک ماهان توصیه میکند که دستور العمل زیر را انجام دهید.
پایه کاربر را در حالت بالا قرار دهید و درجه تنظیم نخ را روی صفر قرار دهیم و با سوزن ته گرد، بین پولکهای درجه تنظیم نخ و مسیر عبور نخ را تمیز نماییم و نخ ها و پرز های اضافی را بیرون بیاوریم تا درجه تنظیم نخ بتواند عمل کشش نخ را بخوبی انجام دهد.
3. همچنین گاهی سفت بودن کشش نخ ماکو می تواند موجب جمع شدن نخ زیر پارچه بشود. در این حالت می بایست پیچ روی ماکو را شل کنیم.

علت جمع شدن نخ زیر پارچه :

همچنین اگر دوخت روی پارچه، شل بود، ابتدا درجه تنظیم نخ را کمی محکم نمایید و امتحان کنید. اگر جواب نگرفتید، پیچ ماکو را نیم دور سفت نمایید و دوباره امتحان کنید و این عمل را تا جایی ادامه دهید که دوخت چرخ خیاطی مناسب گردد.
1. کدامیک از قسمت های چرخ خیاطی را روغنکاری نمائیم؟
تنها روغن کاری قسمت کمپلت (جای ماکو) و میل ای که سوزن روی ان نصب می شود کافیست. توجه داشته باشید که غیر از این قسمت، هیچ یک از اجزای دیگر چرخ را نباید روغنکاری کنیم!
نحوه روغن کاری چرخ خیاطی
2. استفاده ناصحیح از چرخ خیاطی و عدم توجه به نکته 2 این نوشتار موجب پاره شدن و جمع شدن نخ در کمپلیت می گردد. در این حالت، چرخ خیاطی قفل شده و حرکت نمی کند. در این حالت باید اگر امکان خروج ماکو درون کمپلیت وجود دارد با تمیز کاری و روغن کاری، مشکل حل میشود. اما در مورد چرخ خیاطی هایی که امکان خروج ماکو وجود ندارد، با چرخش نیم دور پولی چرخ خیاطی بصورت آهسته در جهت عکس، نخ گیر کرده را خارج نمود. اما توجه داشته باشید که بیش از حد به چرخ خیاطی فشار وارد نکنید که ممکن است موجب شکستن قطعه ای از چرخ خیاطی می گردد که در این صورت گارانتی نیز محسوب نمیشود. در این حالت، به نمایندگیهای تعمیرات kingsar از جمله فروشگاه های چرخ خیاطی جانباز مراجعه نمایید.
نکته ی شماره 5: هر چند وقت یک بار چرخ خیاطی را روغنکاری کنیم ؟
معمولا پس از هر6 تا 8 ساعت کار مداوم با چرخ خیاطی ، باید آنرا روغنکاری نمود. همچنین در صورت عدم استفاده از چرخ خیاطی به صورت طولانی مدت، قبل از استفاده مجدد، ابتدا آنرا نظافت و سپس روغنکاری نمائید.
توجه داشته باشید که روغن کاری چرخ خیاطی و استفاده نکردن از آن ممکن است موجب سفت شدن روغن در هوای آزاد و جام شدن چرخ خیاطی گردد.
نکته ی شماره 6: سرویس چرخ خیاطی هر چند وقت یک بار لازم است؟
درصورتیکه به طور مداوم از چرخ خیاطی استفاده نمائیم (میانگین روزی 2 تا 4 ساعت) و پس از استفاده، نظافت و پرزگیری صورت گیرد، سالی یکبار می بایست چرخ خیاطی را سرویس نمائیم. درغیراینصورت، برای چرخ هائی که بیش از این مورد استفاده قرار می گیرد، بسته به نوع نگهداری، هر شش ماه یکبار این امر لازم و ضروری بنظر می رسد.
سرویس چرخ خیاطی
نکته ی شماره 7: برای خیاطی طولانی مدت و استفاده از چرخ خیاطی در کارخانجات و یا انجام سفارشات، چه چرخی مناسب تر است؟
شرکت صنعت کوک ماهان بسته به کارایی مورد نیاز، چرخ های زیر را پیشنهاد میکند:
اگر در روز بیشتر از 5 ساعت میخواهید با چرخ خیاطی کار کنید و راسته دوزی انجام دهید ، کینگ استار مدل KS – 311 BL و KS – 311BLD2 را پیشنهاد میکنیم.
اما برای کارخانجات تولید مبل که میخواهند چرخ خیاطی به روزتر و با قیمت مناسب تری و دوختی با نخ های ابریشم در سایز های 6 الی 12 داشته باشند، کینگ استار سری 0303 را پیشنهاد میکنیم.
برای آنان که میخواهند یک چرخ خیاطی با قابلیت گلدوزی متنوع و به روز داشته باشند و جهت برای کارهای حرفه ای تر گلدوزی چرخ خیاطی کینگ استار سری 808 مدلهای بسیار مناسبی می باشند.
شما میتوانید هر مشکل یا پرسشی که در زمینه چرخ خیاطی دارید، با بخش فنی شرکت صنعت کوک ماهان مطرح نمایید.

1 دیدگاه

    • دیدگاهتان را بنویسید

      نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

      لطفا پاسخ را به عدد انگلیسی وارد کنید: *