تفاوت و تمایز چرخ های دوزندگی خانگی و صنعتی به شرح ذیل می باشد
: 1- چرخ خیاطی های صنعتی تنها به صورت تک کاره و برای یک دوخت خاص ( راسته دوزی و یا زیگزاگ دوزی یا جا دگمه دوزی و …) طراحی و ساخته شده است.
درحالی که چرخ خیاطی های خانگی به خاطر دارا بودن بادامکهای مختلف قابلیت چندین نوع طرح دوخت را دارند
. 2- تعداد دوخت همه چرخ خیاطی های صنعتی از 1500 دوخت در دقیقه بیشتر بوده و گاها تا 5000 دوخت در دقیقه هم می رسد.
درصورتی که معمولا تعداد دوخت چرخ خیاطی های خانگی کمتر از 1000 دوخت در دقیقه است.
3- بدنه و کفی چرخ خیاطی های صنعتی به دلیل کاهش لرزش و صدای چرخ خیاطی ، معمولا از جنس چدن است و در قسمت داخلی این چرخ ها از محورها و قطعات فولادی و چرخ دنده های فولادی یا چدنی و زنجیر فولادی جهت انتقال حرکت ها استفاده شده است.
به این دلیل وزن آنها سنگین بوده و معمولا از 40 کیلوگرم کمتر نمی باشد. در حالی که وزن چرخ خیاطی های خانگی به دلیل تزریق بدنه آنها با استفاده از ریخته گری آلومینیوم و استفاده از قطعات پلاستیکی زیر 15 کیلوگرم بوده و به راحتی قابل حمل و نقل می باشند
. 4- در چرخ های صنعتی از انواع الکتروموتورهای کلاچ دار ( clutch motor ) با حداقل توان مصرفی 370 وات با سرو موتورهای AC ) servomotor) با حداقل توان مصرفی 450 وات استفاده شده و وزن آنها زیاده بوده و به دلیل بزرگ بودن این موتورها امکان اینکه موتور داخل بدنه جاسازی شود وجود ندارد، در صورتی که در چرخ خیاطی های خانگی از موتورهای یونیورسال استفاده می شود که این موتورها دارای گشتاور راه اندازی بسیار بالا و طراحی بسیار کوچک هستند و در داخل بدنه چرخ خیاطی یا در برخی بر روی بدنه توسط براکت نگهدارنده، نصب می شوند.
5- چرخ خیاطی های صنعتی به دلیل دور بالای چرخ خیاطی نیاز به روغن کاری قطعات مختلف دارند، به همین سبب کلیه چرخ خیاطی های صنعتی دارای مخزن و سیستم پمپاژ روغن هستند، در حالی که چرخ خیاطی خانگی به خاطر دور پایین نیازی به مخزن و سیستم پمپاژ روغن ندارند.
6- درتمام چرخ های صنعتی سوزن دوخت گرد می باشد که با پیچ مغزی سرآلنی بر روی میل سوزن نصب می گردد، در حالی که در همه چرخ خیاطی های خانگی از سوزن که یک طرف ساق آن تخت می باشد، استفاده می شود
. 7- به دلیل اینکه چرخ خیاطی های صنعتی تنها برای یک نوع دوخت طراحی و ساخته شده اند، لذا نیازی به برچسب یا چاچ راهنمای طرح دوخت بر روی بدنه ندارند، درحالی که چرخ خیاطی های خانگی به دلیل اینکه قابلیت اجرای چندین نوع طرح دوخت را دارند ، راهنمای طرح های دوخت به شکل برچسب بر روی بدنه چسبانده شده یا به صورت چاپ بر روی بدنه، یا چاپ بر روی گردونه انتخاب دوخت نشان داده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ را به عدد انگلیسی وارد کنید: *