هنر خیاطی یکی از هنرهای ماندگار ایرانیان بوده که از سال‌های دور مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. اما پیشرفت تکنولوژی باعث طراحی انواع قیچی و لوازم خیاطی مدرن شده است که تحول بزرگی در این هنر ایجاد کرده‌اند.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که قیچی‌های قدیمی چه شکل و شمایلی داشته‌اند و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها چگونه بوده است؟ بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد که برای ساخت انواع قیچی‌های مدرن نیز از همان طراحی قیچی‌های قدیمی استفاده شده است. با این حال، تغییرات جزئی در طراحی لبه‌های قیچی، دستگیره‌ها و همچنین تغییر مواد مصرفی در ساخت آن‌ها منجر به افزایش کارایی و کیفیت قیچی شده است.

قیچی

ما در این نوشتار می‌خواهیم انواع قیچی را معرفی کرده و کاربردهای هر کدام را با هم مرور کنیم؛ اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مندید، در ادامه‌ی مقاله همراه ما باشید…

انواع قیچی‌های مورد استفاده در خیاطی عبارتند از:

1-قیچی ساده خیاطی

قیچی ساده خیاطی را می‌توان در اکثر خانه‌های ایرانی دید! این قیچی دارای ظاهری ساده است که دسته‌های آن به شکل حلقه‌های یکسان طراحی شده و برای کارهای روزمره‌ی خیاطی به کار می‌رود. از نظر قیمت نیز این نوع از قیچی‌ها، ارزان‌ترین قیچی‌های خیاطی هستند.

 

2- نخ چین دستی 

نخ چین دستی یک قیچی کوچک و ساده است. نخ چین، همان‌طور که اسمش پیداست، معمولا برای چیدن نخ‌های اضافی در خیاطی به کار می‌رود و استفاده از آن نیز بسیار راحت است.

3- کاتر برش دستی

کاتر برش دستی نیز یکی دیگر از لوازم مورد نیاز در خیاطی است که عملکردی شبیه به انواع قیچی دارد. ولی برش دادن حجم زیادی از پارچه‌ها توسط کاتر برش بسیار سریعتر از قیچی خیاطی انجام می‌شود. بنابراین، شما هم می‌توانید خرید کاتر برش دستی را در اولویت خود قرار دهید.

4- قیچی زیگزاگ یا دالبری

اگر بخواهید خیاطی را به صورت حرفه‌ای دنبال کنید، باید نحوه‌ی کار با انواع قیچی مانند قیچی زیگزاگ را بلد باشید. تفاوت اصلی این قیچی با سایر قیچی‌ها در طراحی لبه‌های آن است که به صورت زیگزاگی انجام شده است. این نوع از طراحی باعث شده است که هنگام برش، تار و پود پارچه از هم جدا نشود.

قیچی دالبری

5- قیچی برش کوچک

گاهی ممکن است در خیاطی مجبور شویم از دوخت‌های خیلی ظریف استفاده کنیم. در این شرایط یک قیچی برش کوچک می‌تواند به ما کمک کند تا تسلط بیشتری روی دوخت داشته باشیم. این قیچی‌ها دارای لبه‌های کوتاه و نازک هستند که برای برش‌های ظریف بسیار مناسب‌اند.

قیچی برش کوچک

6- قیچی برش ضخیم

قیچی برش ضخیم از نظر طراحی تفاوت‌های بسیار زیادی با سایر قیچی‌ها دارد؛ چراکه باید نیروی لازم برای برش پارچه‌های ضخیم را داشته باشد. به همین منظور، یک خمیدگی در ساختار آن طراحی شده و دسته‌ها نیز بزرگتر در نظر گرفته شده‌اند.

قیچی برش ضخیم

7- قیچی برش چرم

استفاده از انواع چرم نیز در خیاطی کاربرد گسترده‌ای دارد. بنابراین ساخت یک قیچی برش چرم بسیار با اهمیت است. این قیچی دارای لبه‌های کوتاه و بسیار تیز است که کار بریدن چرم را آسان می‌کند. علاوه بر آن، دسته‌های قیچی نیز اغلب دارای روکش‌ پلاستیکی هستند و به خوبی در دست جای می‌گیرند.

قیچی برش چرم

8- قیچی جا دکمه

شاید ساخت یک قیچی برای جا دکمه از نظر شما عجبب باشد؛ اما این اتفاق افتاده است و قیچی‌های جا دکمه امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. این قیچی در حقیقت یک قیچی کوچک نوک تیز است که در آوردن جای دکمه‌ها را راحت می‌کند.

قیچی جادکمه9- قیچی گلدوزی

برای گلدوزی کردن به قیچی‌های بسیار ظریف نیاز داریم که دقت بالایی داشته باشند. به همین دلیل، قیچی گلدوزی به گونه‌ای ساخته شده است که کار کردن با آن هیچ‌گونه آسیبی به سایر نقاط گلدوزی شده وارد نکند.

قیچی گلدوزی

10- قیچی برقی خانگی

همان‌طور که می‌دانید، تاکنون قیچی‌های زیادی طراحی و ساخته شده است اما قطعا پیشرفته‌ترین آن‌ها قیچی برقی خانگی است که خیاطی را لذت‌بخش کرده است. با استفاده از این قیچی‌ها می‌توان انواع پارچه‌ها را برش داد و الگوهای ساده و پیچیده را خیاطی کرد.

11- قیچی برقی مخصوص تولیدی‌ها

در تولیدی‌های لباس و خیاطی‌های بزرگ بهتر است از قیچی برقی مخصوص استفاده کنیم. این قیچی یک گزینه‌ی عالی برای برش همزمان چندین پارچه بر روی هم است. نکته‌ی مهم در مورد قیچی‌های برقی، رعایت کردن مسائل ایمنی و استاندارد است؛ زیرا در صورت عدم رعایت این مسائل ممکن است صدمات جبران ناپذیری به شما وارد شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ را به عدد انگلیسی وارد کنید: *